Archivováno NK ČR

Weiss z Weissenthalu

Císař František Josef I. povýšil 7. dubna 1894 Hermanna Weisse narozeného 1837 v Szakály v Uhrách (dnes Sokoľany, Slovensko), hejtmana I. třídy pěšího pluku Erzherzog Albrecht č. 44, držitele vojenského služebního vyznamenání III. tř. pro důstojníky a válečné medaile, za více jak třicetiletou službu (od 1858) do šlechtického stavu, udělil mu čestný titul Edler, predikát von Weissenthal a erb:

Ve zlato – černě polceném štítě stojí na zeleném trávníku obrněný muž s otevřenou přílbou se třemi pštrosími pery střídavých tinktur držící v pravici meč se zlatým jilcem a záštitou. Na štítě spočívá korunovaná turnajská přílba s černo – zlatými přikrývadly. Klenotem jsou dvě zavřená křídla, přední je černé se zlatým hořícím granátem, zadní zlaté.

 

Michal FIALA

NáhledPřílohaVelikost
Weiss von Weissenthal 1894Weiss von Weissenthal 1894161.58 KB

Autorem jednotlivých medailonů (není-li pod textem uvedeno jinak), je Jan Županič, kresby erbů jsou prací Michala Fialy. Pod texty jsou uvedeny odkazy na literaturu s výjimkou základních genealogických příruček. Pokud není u jednotlivých rodů literatura zmíněna, vycházel autor jen z originálních archivních materiálů uložených v Národním archivu v Praze (fond Ministerstvo vnitra Vídeň, Šlechtický archiv) a v Allgemeines Verwaltungsarchiv ve Vídni (fond Adelsarchiv).  
Případné dotazy směřujte na kontaktní e-mail: novanobilitas@gmail.com

Poslední komentáře