Archivováno NK ČR

Lederer (1880)

Císař František Josef I. povýšil Seligmanna Lederera narozeného 1829 ve Vodňanech, hejtmana I. tř. pěšího pluku Feldzeugmeister Freiherr von Rossbacher č. 71, držitele Důstojnického služebního odznaku I. tř. a válečné medaile 1873, za více jak třicetiletou službu (od 1849) s účastí v boji do šlechtického stavu. Listinou ze 17. prosince 1880 mu byl udělen čestný titul šlechtic (Edler von) a erb:
 
Děleno. Nahoře je v červeném rostoucí zlatý lev s červeným jazykem držící v pravici šavli se zlatým jilcem a záštitou, v levici zlatou dubovou ratolest o dvou listech a jednom žaludu mezi nimi. Dole jsou ve zlatě tři černé oškrty s prohnutým ostřím a s držadlem (2,1). Na štítě spočívá korunovaná turnajská přílba s červeno – zlatými a černo – zlatými přikrývadly. Klenotem je rostoucí lev ze štítu.

NáhledPřílohaVelikost
Lederer (1880)Lederer (1880)143.41 KB

Autorem jednotlivých medailonů (není-li pod textem uvedeno jinak), je Jan Županič, kresby erbů jsou prací Michala Fialy. Pod texty jsou uvedeny odkazy na literaturu s výjimkou základních genealogických příruček. Pokud není u jednotlivých rodů literatura zmíněna, vycházel autor jen z originálních archivních materiálů uložených v Národním archivu v Praze (fond Ministerstvo vnitra Vídeň, Šlechtický archiv) a v Allgemeines Verwaltungsarchiv ve Vídni (fond Adelsarchiv).  
Případné dotazy směřujte na kontaktní e-mail: novanobilitas@gmail.com

Poslední komentáře