Archivováno NK ČR

Krausz de Megyer, Megyeri de Megyer

Císař František Josef I. povýšil 3. září 1882 Mayera Krausze, statkáře a výrobce lihovarnických kvasnic, a jeho děti Lajose, Izidora, Karolinu, Idu, Annu, Paulu, Teréz a Rózu vzešlé z manželství s Amalií Löwy do uherského šlechtického stavu, udělil jim predikát megyeri (de/von Megyer) a erb:

Dělený štít. Nahoře je v modrém rostoucí zlatý lev s červeným jazykem. Dole je ve zlatě modrý kůl se zeleným snopem provázený dvěma černými ozubenými koly o čtyřech špicích a šestnácti zubech. Na štítě spočívá korunovaná turnajská přílba s modro – zlatými přikrývadly. Klenotem je rostoucí lev ze štítu.

16. září 1909 byla Izidoru Krauszovi von Megyer povolena změna příjmení na Megyeri.

 

Michal FIALA

NáhledPřílohaVelikost
Krausz von Megyer 1882Krausz von Megyer 1882184.55 KB

Autorem jednotlivých medailonů (není-li pod textem uvedeno jinak), je Jan Županič, kresby erbů jsou prací Michala Fialy. Pod texty jsou uvedeny odkazy na literaturu s výjimkou základních genealogických příruček. Pokud není u jednotlivých rodů literatura zmíněna, vycházel autor jen z originálních archivních materiálů uložených v Národním archivu v Praze (fond Ministerstvo vnitra Vídeň, Šlechtický archiv) a v Allgemeines Verwaltungsarchiv ve Vídni (fond Adelsarchiv).  
Případné dotazy směřujte na kontaktní e-mail: novanobilitas@gmail.com

Poslední komentáře