Archivováno NK ČR

Fehér de Nagyabony

Nejvyšším rozhodnutím ze dne 17. května 1918 povýšil císař Karel I. Miksu Fehéra, výkonného ředitele Uherské obchodní banky v Pešti, do uherského šlechtického stavu a udělil mu predikát nagyabonyi (de/von Nagyabony). Listinou vydanou ve Vídni 15. srpna 1918 mu udělil, spolu se synem Lászlóem a dcerou Klárou vzešlými z manželství s Rózou Schreiber, erb:

V modrém štítě je na zeleném trávníku zlatý gryf držící v pravém pařátu zlatou Merkurovu hůl se stříbrnými křídly ovinutou dvěma zelenými hady, v levém pařátu tři zlaté obilné klasy. Na štítě spočívá korunovaná turnajská přílba s modro – zlatými přikrývadly. Klenotem jsou dvě modrá rozevřená křídla, na pravém je zlatá hvězda, na levém zlatá lilie.

 

Michal FIALA

NáhledPřílohaVelikost
Fehér von Nagyabony 1918Fehér von Nagyabony 1918211.57 KB

Autorem jednotlivých medailonů (není-li pod textem uvedeno jinak), je Jan Županič, kresby erbů jsou prací Michala Fialy. Pod texty jsou uvedeny odkazy na literaturu s výjimkou základních genealogických příruček. Pokud není u jednotlivých rodů literatura zmíněna, vycházel autor jen z originálních archivních materiálů uložených v Národním archivu v Praze (fond Ministerstvo vnitra Vídeň, Šlechtický archiv) a v Allgemeines Verwaltungsarchiv ve Vídni (fond Adelsarchiv).  
Případné dotazy směřujte na kontaktní e-mail: novanobilitas@gmail.com

Poslední komentáře