Archivováno NK ČR

Chavrak de Letovanich

11. ledna 1896 povýšil František Josef I. Levina Chavraka, podžupana Verőczké župy, do uherského šlechtického stavu, udělil mu predikát letovanichi (de/von Letovanich) a erb:

V modro – stříbrně polceném štítě je na zeleném trávníku zlato – červeně dělený lev s červeným jazykem držící v pravé tlapě nahou šavli se zlatým jilcem a záštitou, levou tlapou se opírá o červeně přepásaný liktorský svazek. Na štítě spočívá korunovaná turnajská přílba s modro – zlatými a červeno – stříbrnými přikrývadly. Klenotem jsou dvě rozevřená černá křídla, mezi nimi paže oděná v červeném rukávu se stříbrnou manžetou držící nahou šavli se zlatým jilcem a záštitou.

Stejný znak a predikát obdržel László Chavrak, vrchní inženýr Rakouské severní dráhy, kterému za třicet let služby císař František Josef I. obnovil 10. listopadu 1897 uherské šlechtictví.

 

Michal FIALA

NáhledPřílohaVelikost
Chavrak von Letovanich 1896 a 1897Chavrak von Letovanich 1896 a 1897194.76 KB

Autorem jednotlivých medailonů (není-li pod textem uvedeno jinak), je Jan Županič, kresby erbů jsou prací Michala Fialy. Pod texty jsou uvedeny odkazy na literaturu s výjimkou základních genealogických příruček. Pokud není u jednotlivých rodů literatura zmíněna, vycházel autor jen z originálních archivních materiálů uložených v Národním archivu v Praze (fond Ministerstvo vnitra Vídeň, Šlechtický archiv) a v Allgemeines Verwaltungsarchiv ve Vídni (fond Adelsarchiv).  
Případné dotazy směřujte na kontaktní e-mail: novanobilitas@gmail.com

Poslední komentáře